Odhad ceny nemovitosti

08.08.2022

Řešíte pozůstalost. Jste smutní, zmatení a unavení. Notář po vás chce odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení. Netušíte, co to je, ani kde to seženete. Nutíte se zavolat arogantní sestřenici z pátého kolene, která ví všechno.

Už to nemusíte dělat. Máme pro vás jednoduchý a přehledný text se všemi informacemi, které potřebujete. Díky tomu situaci určitě zvládnete.

K čemu je v dědickém řízení odhad ceny nemovitosti?

Odhad ceny nemovitosti je odborný dokument, který udává konkrétní částku, za kterou by se nemovitost dala prodat. Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení potřebujete vždy, když je součástí dědictví nemovitost - byt, dům, nebytové prostory nebo pozemek. Odhad nemovitosti vyžaduje notář, platí ho dědicové. V dědickém řízení je odhad nemovitosti součástí ocenění všeho majetku v pozůstalosti. Z hodnoty celé pozůstalosti se pak počítá odměna pro notáře a využívá se taky pro vyplacení dědiců mezi sebou.

Znalecký posudek s kulatým razítkem nepotřebujete

Dobrá zpráva je, že pro odhad ceny nemovitosti v dědictví nemusíte hledat ani platit soudního znalce. Ve většině případů notáři stačí odborný odhad nemovitosti od makléře nebo realitní kanceláře. Ceny takových kvalifikovaných vyjádření se pohybují v nižších tisících korun. Pokud vy nebo notář trváte na posudku od soudního znalce, zaplatíte víc. Většinou se vejdete do deseti tisíc.

Odhad ceny od stolu nebo na místě

Makléři i realitky nabízejí službu odhadu nemovitosti pro dědické řízení běžně, často dokonce distanční formou. Stačí zadat údaje o nemovitosti do formuláře, přiložit fotky a za pár dní máte požadovaný dokument v ruce. Při odhadech na dálku využívají makléři cenové mapy, informace z katastru nemovitostí i z inzerce nemovitostí.

Pokud nespěcháte a jste připraveni na trochu vyšší cenu za odhad, můžete si makléře pozvat na fyzickou prohlídku nemovitosti. Vyberte si člověka, který se trhem s realitami zabývá v dané lokalitě. Tak získáte odhadní cenu, která lépe odpovídá podmínkám na místním trhu s nemovitostmi. Na vlastní oči taky dokáže odborník lépe vyhodnotit stav nemovitosti i její okolí, které může mít na cenu podstatný vliv.

Tržní cena

Odhad nemovitosti v dědictví vám vyčíslí aktuální tržní cenu, za kterou by se nemovitost v době odhadu prodala. Při stanovení odhadní ceny hraje roli celkový stav nemovitosti, umístění, dispozice a zároveň i to, za kolik se obdobné nemovitosti v místě prodávají. Výsledná cena vzniká vyhodnocením všech parametrů nemovitosti a porovnáním s podobnými nemovitostmi v místě.

Šetřete na správném místě

Další dobrá zpráva je, že dědickou daň po uzavření dědictví neplatíte, protože už neexistuje.

Při odhadu nemovitosti pro dědické řízení ale mají někdy dědicové snahu ušetřit na poplatcích pro notáře. Protože ty se počítají z celkové hodnoty majetku, pozůstalí se někdy snaží tlačit na co nejnižší odhadovanou cenu nemovitosti.

Jestli ale uvažujete o prodeji nemovitosti po ukončení dědického řízení, nemusí se vám tahle snaha vyplatit. Pokud budete nemovitost prodávat někomu jinému než příbuzným v přímé linii, musíte z prodeje zaplatit 15% daň. Ta se platí ze zisku, tedy z rozdílu odhadní a skutečné ceny, za kterou se nemovitost prodala. Čím vyšší bude rozdíl mezi cenami, tím víc zaplatíte na daních.