Dítě je požehnání. Jasně, ale co když to tak necítíš?

26.02.2022

Mám dvojčata. Nezvala jsem je, přišly samy. Od začátku jsem poslouchala víc i míň decentní upozornění, že jako vzhledem k věku... A co jako vzhledem k věku? Je snad osumatřicítka nějakej věk? Prej jakože vzhledem k věku to bude dost náročný. A budu prej ráda, jestli je vůbec donosim.

Samý kecy. Rozhodla jsem se tyhle představy cizejch lidí o mojí budoucnosti ignorovat a donosit dvojčata až do konce. Vzhledem k věku.

Chci žít nonstop

Dvojčata jsou náročný vzhledem k jakýmukoliv věku. Čestný pionýrský. Všechno máte dvakrát, což zní trapně jednoduše, ale je v tom jádro pudla. Nebo zakopanej pes i s kamenem úrazu. Porod, kojení, řev, přebalování, převlíkání, břichaboly, uspávání - všechno dvakrát. A člověk má jenom dvě ruce, že jo. Což vypadá, že celkem ladí, ale jednou rukou dítě fakt nepřebalíš.

Slunce od Žofie Plátové
Slunce od Žofie Plátové

Takže jedeš nonstop. Pauzičky na kávičku nebo aspoň na vydechnutí jsou jenom ve vzpomínkách na seroše z HBO. Navíc se ty dvě děti nedaj úplně synchronizovat, každý má hlad jindy, každý chce jindy spát a jindy bejt vzhůru.

A to nechceš. Protože k tomu máš ještě další záležitosti jako praní, vaření, uklízení, obstarávání potravy a podobný oblíbený hobby věci, že jo. A kdy to máš jako všechno dělat? Když otec tvejch děcek je odnevidim donevidim v práci. V tom lepšim případě.

Kafe s mlíkem. Mateřským

A i když má den s novorozencem nejmíň 25 hodin, zhruba 1470 minut denně věnuješ jemu. Ale když jsou dva? Vynásobíš si prostě počet hodin dvěma, aby ti to vyšlo? Spíš ne, že jo. Spíš se začneš učit tu péči nějak dělit a s vyplazeným jazykem zvládat naprostý základy. Aby to všichni přežili. Včetně tebe.

A za pár dní nebo spíš tejdnů si dokonce dáš i to kafe. Sice instantní, takže se ti ježej chlupy v podpaží, ale pokrok to je. Mlíko do něj máš maximálně to vlastní, protože to v lednici zkyslo, ale co už.

Hormony a instáč

Zblázněný hormony tě taky po porodu pochopitelně hoděj do skvělý pohody. Takže vůbec nebrečíš. Ani se nepotíš. V žádnym případě ti nepadaji vlasy. Necítíš se jako zpřelámaná a pošlapaná kytka.

Taky vůbec neřešíš, jestli seš dost dobrá matka. Nebo aspoň ne tak špatná matka. Nakonec vždycky existuje některá horší než ty. Nebo ne?

A taky samozřejmě vypadáš přesně jako ty vystajlovaný matky z instáče, který maximálně měsíc po porodu nemaj žádný břicho ani jizvičky na kůži. Zato maji nádherný a umytý vlasy, nehty, make up a nekonečný oholený nohy. Je jasný, že maj taky dokonalýho partnera, kterej je of course miluje přesně takový, jaký jsou. A plně je podporuje, což dokládá filtrovaná fotka s taťkou a miminem v kočárku nebo v nosítku. Takže se tyhle vymazlený ženy a matky za další měsíc můžou úplně v poho vrátit na full-time do svojí snový práce.

Game over

No. Je úplně šumák, kolik dětí máš. I jedna novorozená duše dokáže tvuj život jedinym mrknutim převrátit vzhůru nohama. A dělaj to často. Takže se připrav a počítej s tim, že:

  • Únava bude tvoje rodná sestra. Přilepí se ti mezi lopatky a bude vždycky s tebou.
  • Budeš mít pocit, že tvůj život skončil.
  • Bude se ti zdát, že tvůj mozek přestává fungovat. Dostaneš se na úplně bazální instinkty.
  • Budeš zpocená s mokrejma koláčema v podpaží. A naučíš se to neřešit. Jako fůru dalších věcí.
  • Budeš nejspíš brečet. Často.
  • Budeš se cítit frustrovaná a sama na celym světě.
  • A budeš mít možná někdy pocit, že už to nedáš. Že další ráno nevstaneš. Že bude nejlepší tu hru uzavřít. Prostě game over.

Volej SOS. Morseovku nepotřebuješ

Jestli se fakt dostaneš až sem, upaluj pro pomoc. Neni to sranda. Křič a řvi, dokud tě někdo nezaslechne. Nebo vem telefon a zavolej hned.

Pomůžou ti jako záchranka u autonehody.

Neboto řekni kámošce, bráchovi, manžovi nebo mámě. Najdi někoho, komu věříš a kdo ti nevyklove díru do hlavy tim, že to "přece každá zvládla a ty seš drobátko přecitlivělá a nemáš moc co na práci".

Pravda je, že není nutný to vydržet. Dá se to změnit, tak to udělej. Nech někoho, aby ti pomohl.

Někdy zabere pár pokeců s terapeutem. Na někoho zafunguje setkání s podobnou duší - dojde ti, že nejsi sama jediná na světě. Někdy budeš k uzdravení potřebovat pilule. Ale dáš to, to je jistý. Už teď jsi hodně dobrá.